вторник, 31 декември 2013 г.

Стартиране на реактор с биопелети - стъпка по стъпка


Както показва и името, в тази публикация ще ви покажем как да си заредите и стартирате реактора с биопелети въпреки, че няма нищо сложно в това. Повече за пелетите и използването им в морския аквариум, може да прочетете в тази статия тук. Използван е пелетен реактор, който е подходящ за аквариуми с обем до 800 литра. Този и други реактори, които предлагаме може да видите тук.


 

Преди да започнете трябва да измерите необходимото количество пелети за вашия аквариум или система. Тук използваме биопелети на Tropic Marin в количество 50 мл за всеки 100 литра аквариумна вода. Самото измерване може да направите с подходяща чашка, на която знаете обема или каквато и да е мерителна чаша, купа или мензурка - има ги в почти всяко едно домакинство.
След, като сте измерили необходимото количество, биопелетите се накисват във вода за около 2 часа. Може да използвате осмозна или вода от аквариума.





















След около два часа може да преминете към следващата стъпка:
- развийте ръкохватката придържаща горната решетка на пелетния реактор






















Извадете и оставете на страна решетката и ръкохватката:























Поставете пелетния реактор в предвиденото му място в съмпа:





















 
Може за кратко да включите помпата за да се напълни по-бързо тялото на рактора с вода. Така няма да се налага да го държите известно време и той да се криви наляво-надясно. Достатъчно е водата да достигне поне до половината на тялото за да спре "плаването" на реактора".
Изсипете пелетите в реактора. Може да го направите и с водата,в която сте ги накиснали. Тук има един тънък момент. Ако работното ниво на водата в отделението на реактора е твърде близо до отворите в горната му част (това е идеалния вариант) при наливане на биопелетите трябва да надигнете малко реактора, защото в противен случай има вероятност някои от гранулките да минат през тези отвори и да се окажат отвън, където не им е мястото. Така ще си спестите досадното им събиране обратно в него:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
След поставянето им в реактора, биопелетите потъват на дъното, което означава, че са поели достатъчно вода и накисването е дало резултат. Ако не ги накиснете предварително, ще трябва да бъдете по-внимателни при тяхното поставяне в реактора. Тъй като все още плават има вероятност ако не сте внимателни да ги разпилеете из целия съмп или система. Преминаването на гранулки през помпите в съмпа може да има негативни последици за тях.






















След като пелетите са поставени в реактора, поставете горната решетка:


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
и завийте ръкохватката:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Притиснете пелетния реактор така, че вакумчетата на помпата да прилепнат към стъклото на съмпа. По този начин въбрациите от помпата ще изчезнат и реактора ще стои стабилно на мястото си.
 





















Пелетния реактор е готов за работа!
























Остава само да включите захранването на помпата:





















 
Пелетите започват своя "вихрен танц", а през отворите в горната част на реактора започва да излиза вода. При малко количество пелети може да намалите помпата на реактора до минимум. Движението на пелетите трябва да изглежда долу-горе така (въпреки, че е малко по-силно от нормалното):
 
 
 


В зависимост от системата ще са необходими от 4 до 8 седмици за да се размножат бактериите и да започнат "работа" по нитратите. След стартиране на реактора в продължение на 6 до 8 седмици не правете никакви корекции в него. Така ще дадете време бактериите да се приспособят към параметрите в системата и да започнат своята работа.
Поддържането на достатъчен воден поток през реактора ще предотврати образуването на сероводород.
Използването на озон и UV ще се отрази негативно върху популацията на бактериите и ще удължи времето за "зреене' на филтъра.
Пелетния реактор е добре да се постави близко до скимъра.
Тъй като с времето пелетите намаляват своя обем, необходимо е периодично да наблюдавате количеството пелети, което е останало и да добавяте нови. Преди пускането на реактора може да отбележите с маркер нивото на пелетите необходимо за вашата система. Не е удачно наведнъж да сменяте цялото количество.  Добавяне на малки количества нови биопелети ще даде възможност на бактериите по-бързо да заселят новите гранули. При това няма да се получават сривове в работата на реактора, което неминуемо ще стане ако се смени цялото количество пелети наведнъж.